---- Sponsorlu Baglantilar ---

Organik Tarımın Faydaları ve Zararları Nelerdir

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Organik tarım nedir

Organik Tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan , Yönetmeliğin müsade verdiği girdiler faydalanılarak , üretimden tüketime dolaylarında her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir . Organik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden , çevre , bitki , birey ve hayvan sağlığını korumaktır . Organik tarımın geçmişi 20 . yüzyıla dayanmaktadır . Zira çevre bilinci ve ozon tabakasındaki incelme ve dünya geleceğinin tehlikeye girmesi bunun için benzer konular gündeme gelmiştir .
Önceleri pekçok türlü yöntemler ve teoriler geliştirilmiş , üstelik bu yöntemlere astrolojik boyutlar katılarak ay ve yıldızların etkisini de üretime katan ekoller meydana çıkmıştır . Bütün bu ekoller incelendiğinde görülen basit öğe; ekolojik dengenin korunarak , bitkisel ve hayvansal üretimin birlikte aile işletmeciliği halinde yapılması , bunun için bağlı olarak üretimden tüketime az devrelerin kurularak kendisinin kendine yeterliliğin sağlanmasıdır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

sorucevaplar
Bu özelliği nedeniyle bir . ve iki . Dünya savaşları aralarında gözde kalan organik tarım 1950 yılından bir sonra Abd’nin Marshall sayesinde önemini yitirmiş , sağlanan uygun fiyatlı katkılar ve çok desteklemeler sonucu entansif tarım süratle yayılmış , makineleşme , kimyasal ilaç ve gübreler ile kimyasal katkı maddeleri kullanılmaya başlanılmıştır . 60’lı yılların bitiminde Avrupa Topluluğu’nun uyguladığı tarımsal destekleme politikaları , 1970 de pestisitlerin ve kimyasal gübrenin keşfi de bu gelişmeye katkıda bulunmuştur .
Ancak ” Yeşil Devrim ” olarak adlandırılan bu tarımsal üretim artışının dünyadaki açlık sorununa bir çözüm getirmediğini , aksine naturel dengeyi ve birey sağlığını süratle bozduğunu gören kişiler ve gruplar bu konuyla alakalı araştırmalara başlamışlardır . Bu araştırmaların sonucu olarak bilim çevreleri ve sivil topluluk örgütlerinin baskısıyla 1979 yılından bu yana DDT grubu pestisitlerin tüketimi AMERIKA’den başlayarak bütün yeryüzünde yasaklanmıştır . Bu vaziyette organik tarım tekrardan gündeme gelmiş , 1980 yılından sonrada alıcıların baskısıyla aile işletmeciliği şeklinden çıkarak ticari bir ebat kazanmıştır . AMERIKA’de 0 – iki yaş grubu genç mamalarının imalinde organik ürünlerin kullanılmasını zorunlu tutan yasanın da bu ticari boyuta katkısını belirtmek gerekir .
Organik ürünler ticarete konu olunca eşliğinde kontrol ve sertifikasyona bağlı yasal yenilemeler gündeme gelmiştir . Avrupa’da önceleri her ülke kendine yönelik bir kulüp yenilemeler yapmış , daha bir sonra 24 Haziran 1991 tarihinde Avrupa Topluluğu içerisinde organik tarım faaliyetlerini düzenleyen 2092/91 sayılabilir yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girmiştir .
Ülkemizde organik tarım etkinlikleri 1986 senesinde Avrupa’daki gelişmelerden değişik biçimde , ithalatçı şirketlerin istekleri doğrultusunda , ihracata baz alınarak olarak başlamıştır . Önceleri ithalatçı ülkelerin bu konudaki mevzuatına çekici olarak yapılmış olan üretim ve ihracata , 1991 yılından bir sonra Avrupa Topluluğunun yukarıda ismi geçtiğimiz Yönetmeliği doğrultusunda devamı edilmiştir . Daha bir sonra 2092/ 91 sayılabilir Yönetmeliğin 14 Ocak 1992 tarihinde yayımlanan 94 /92 sayılabilir ekinde; Avrupa Topluluğuna organik ürün ihraç edecek ülkelerin uymak zorunda olduğu hususlar ayrıntıları ile belirtilmiş ve ülkelerin kendisinin mevzuatlarını uygulamaya koymaları ve bu mevzuatın da dahil olmak üzere olduğu türlü teknik ve idari konuları kapsayan bir dosya ile Avrupa Topluluğuna başvurmaları mecburiyeti getirilmiştir .
Avrupa Topluluğu’ndaki bu gelişmelere uyum sağlamak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı türlü kurum ve kuruluşların işbirliği ile Yönetmelik hazırlama çalışmalarına başlamış ve ” Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin Ekolojik Metotlarla Üretilmesine İlişkin Yönetmelik ” 24 . 12 . 1994 tarihindeki ve 22145 sayılabilir Resmi Dergi’ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir . Bu Yönetmelikte 1995 de değişim yapılmıştır . Daha bir sonra 2002 tarihinde yepyeni Yönetmelik yayımlanmıştır .
Organik ürünlerin yapımı , tüketimi ve denetlenmesine dair yasa tasarısı Hükümetin aciliyetli eylem planı içerisinde yer almış ve 5262 sayılabilir ” Organik Tarım Kanunu ” 03 . 12 . 2004 tarihindeki ve 25659 sayılabilir Resmi Dergi’de yayımlanmıştır . Bu Kanuna layıkıyla yapılan ” Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ” on . 06 . 2005 tarihindeki ve 25841 sayılabilir Resmi Dergi’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir . Bu Yönetmelikte Avrupa Birliği mevzuatına uyum ve ülke koşulları dikkate alınarak 3 defa değişim yapılmıştır .
Avrupa Birliği’nin organik tarımla ilgilenen 2092/91 sayılabilir mevzuatı bir Ocak 2009 dan bu yana yürürlükten kalkmış 234/2007 EC ve 289/2008 EC sayılabilir direktifleri yürürlüğe girmiştir .
Avrupa Birliği’nin yepyeni mevzuatına uygun ” Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ” 18 . 08 . 2010 tarihindeki ve 27676 sayılabilir Resmi Dergi’de , Yönetmelik değişikliği de 06 . on . 2011 tarihindeki ve 28076 sayılabilir Resmi Dergi’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir .
” Avrupa Topluluğuna Organik Ürün İhraç Eden 3 . Ülkeler ” listesinde yer almak üzere de gerek kalan verileri kapsayan bir ” Teknik Dosya ” hazırlanarak öngörülen zaman içerisinde Dışişleri Bakanlığı kanalıyla resmi başvuru yapılmıştır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Organik Tarımın Faydaları

Ülkemizde sentetik kimyasallar çiftçilerimizin büyük bir bölümü açısından ya pekçok az kullanılmakta , yada hiç kullanılmamaktadır . Bu sebeple ekolojik tarıma geçişin pratik olması beklenebilir .
Üretici geliri ürüne bağımlı olarak artmaktadır ( Aşağı Yukarı yüzde on yükseliş olduğu ihtimal edilmektedir ) .
Fiyatı süratle yükselen kimyasal gübre , pestisit ve enerji girdilerinden tasarruf edilmektedir .
Sözleşmeli tarımla üreticinin bütün ürününün alınması garanti edilmektedir .
Ekolojik ürünlerin ihraç fiyatı öte ürünlerden yüzde on – 20 oranında daha yüksektir .
Ekolojik Ürünlerin ihracatı ile Ülkemiz tarım ürünleri için ek bir kapasite yaratılmaktadır . Bunun Için Bağlı Olarak ihraç edilen her ton daha bir önce ulaşılamayan tüketici kitlesine gitmektedir .
Özel bilgi isteyen ekolojik tarım modeli Ziraat mühendisleri için yepyeni istihdam sahaları yaratmaktadır .

Organik Tarımın Zararları

Ülkemizde tarımsal ürün arzında seneden yıla mühim dalgalanmalar görülmektedir. Süratle artıp gençleşen nüfus, tüketim düzeyinin ve çeşitliliğinin devamlı olarak çoğalması ve çevredeki ülkelerin anında hepsinin tarımsal ürün talep eden nitelikleri sebebiyle organik tarımın (bilgimde meydana gelebilecek azalma sebebiyle ) az vadede gelişmesi kolay olmayan görünmektedir.
Ekolojik tarım metoduyla bitkisel üretimde meydana çıkan bir sıkıntı , arazilerin birçok ufak , parça parça ve birbirine yakın olmasıdır. Bu statü organik yapımı aksi yönde etkilemektedir. Nedeni Ise ekolojik üretim yapan bir işletmenin çevrede üretim yapan öte klasik işletmelerde kullanılan kimyasallardan etkilenmemesi olası değildir.
Ekolojik tarım sisteminde yetiştirilen ürünlerin pazarlanması bilhassa iç piyasa amaçlı yepyeni ve belirsiz bir konudur.
Konunun yepyeni olması sebebiyle yeteri kadar tarımsal yayın çalışmaları ve eleman bulunmaması ekolojik tarımın öte aksi yanıdır.

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Organik Tarımın Faydaları ve Zararları Nelerdir admin tarafından 20 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , , , ,
Organik Tarımın Faydaları ve Zararları Nelerdir isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
2 responses to “Organik Tarımın Faydaları ve Zararları Nelerdir”
  1. mutlu yüzlerrr :) diyor ki:

    harikaa bayıldım ama fayda ve zararlarını en sona koymak hata olmuş… 🙂 🙁 :0 :p

  2. mutlu yüzlerrr :) diyor ki:

    ama ciddiyim çooooook güzel olmuş 🙂

Sende Yorum Yaz