---- Sponsorlu Baglantilar ---

Osman Zeki Üngörün Hayatının Kısaca Özeti Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

İstiklal Marşının Bestecisi Olan Osman Zeki Üngör ile ilgili Özet ve Kısa Bilgiler ve biyografisini hayat hikayesini sizlere sunmak istiyoruz.
Osman Zeki Üngör kimdir
Osman Zeki Üngör yaşamı özet

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Santuri Hilmi Bey’in torunu kalan Osman Zeki Üngör , 1880 yılında Üsküdar’da doğdu . On bir yaşındayken Muzıka – yı Hümayun ( saray orkestrası ) ‘a alındı . Orkestradaki başarısı II . Abdülhamit’in ilgisini çekti ve konser kemancısı olarak yetiştirildi . Vondra Bey’den anında sonra uzun seneler başkemancı olarak çalıştı .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

istiklalmarsiresimleri

Osman Zeki Bey , Safvet Bey’in ( Atabinen ) ortaya getirdiği senfonik orkestrada da başkemancı olarak vazife aldı . Bir zaman anında sonra yaylı çalgılar bölümü öğretmenliğine atandı . İstanbul Adam Muallim Mektebi’nde müzik dersleri verdi .

I . Dünya Savaşı sırasında Muzıka – yı Hümayun’la Viyana , Berlin , Dresden , Münih , Budapeşte ve Sofya’da konserler verdi ( Aralık 1917 – Ocak 1918 ) . Bu seyahat dönüşünde Union Française’de haftalık konserler yönetmeye başladı .

1924’te Ankara’da pekçok beğenilen 2 konser verici toplum , Riyaseticumhur Musiki Heyeti ismi altında cumhurbaşkanlığına bağlandı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın çekirdeği ortaya geldi . Topluluğun ilk şefi kalan Osman Zeki , 1934 yılında sağlıklı sebebiyle emekliliğini istedi . İstiklal Marşı haricinde , çoğu marş türünde başka yapıtlar da bestelemiştir .

1958 yılında yaşamını kaybetmiştir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür ve Biyografi AnsiklopedisEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Osman Zeki Üngörün Hayatının Kısaca Özeti Hakkında Bilgi admin tarafından 10 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:
Osman Zeki Üngörün Hayatının Kısaca Özeti Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Osman Zeki Üngörün Hayatının Kısaca Özeti Hakkında Bilgi”
  1. bir kalemle diyor ki:

    valla çok güzel abi ya en yakın rakibi olan forumdaştan veya başka sitelerden daha iyi yemin ederim 🙂

Sende Yorum Yaz