---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ova Nedir Kısaca Tanımı

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ova Nedir Konu Anlatımı

Coğrafya Konu anlatımlarımız da Ova Nedir, Türkiye’deki  Ülkemizdeki Ova Çeşitleri, Türleri , Örnekleri Nelerdir, Ülkemizdeki Ovalar ile ilgili bilgileri sizlere özet ve kısaca açıklamak istiyoruz. Sizlerde Ova Hakkında Bilgileri ödevlerinizde kullanabilirsiniz.
Akarsular açısından derin olarak yarılmamış , üstünde kabarıklar mevcut olmayan ve eğimi epeyce az olan düzlüklere ” Ova ” ismi verilir . Bu düzlüklerde akarsular , büyük ihtimalle , salınımlar yaparak , yatakları süresince akarlar . Bafra , Sakarya , Konya , Büyük Menderes ovaları buna benzer ovalar , bulundukları yerlere yönelik , ikiye ayrılırlar: çukur ovalar , yüksek ovalar .

turkiye-dilsiz-ova-plato-haritası
------ Sponsorlu Reklamlar -----

Haritayı Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız

------ Sponsorlu Reklamlar -----

1 – Çukur Ovalar : Deniz yüzeyinden olan yüksekliği az ovalara , çukur ova denir . Çukur ovalar deniz kıyıları süresince uzanırlar . Çukur ovaların denizden yüksekliği en fazla 500 m’ye değin olabilir . Çukurova , Sakarya , Antalya , Ege Bölgesi ve Harran ovası buna benzer ovalar , birer çukur ovadır .
2 – Yüksek Ova : Deniz yüzeyinden olan yüksekliği çok ovalara , yüksek ova denir . Diğer bir deyişle , deniz yüzeyinden olan yüksekliği 500 m’den çok ovalar , yüksek ova ismini alır . Şunlar büyük ihtimalle , iç bölgelerde bulunurlar . Konya , Doğubeyazıt , Muş ovaları buna benzer ovalar , yüksek ovadır .
Ovalarda da , diğer yeryüzü şekilleri buna benzer oluşum durumundan farklılık gösterirler . Bu özellikler ile 4 grupta toplanırlar:
1 – Aşıntı Ovaları ( Yontulma ) : Aşınmalar sonucu oluşmuş ovalardır . Harici güçler yontukdüz ve kabarıklıkları aşındırarak bu ovaları oluştururlar .
2 – Çöküntü Ovaları : Kırılma vakaları sonucu oluşmuş ovalardır . Yerkabuğundaki kırılmalardan hemen sonra meydana gelen çöküntü hendekleri , harici güçlerin birikintileri ile dolar ve düzleştirilirse , çöküntü ovaları oluşur . Batı Anadolu’daki Gediz , Bakırçay , Ufak ve Büyük Menderes , Hatay’ın Amik ovaları buna benzer .
3 – Birikinti Ovaları : Harici güçlerin taşıyıp getirdiği birikintilerle oluşmuş ovalardır . Büyük Ihtimalle , akarsu biriktirmesi ile oluşurlar . Birikinti konileri buna benzer . Akarsular taşıdıkları kum , çakıl , kil buna benzer dağınık maddeleri hızlarının ya azaldığı veya bittiği yerde biriktirerek bu ovaları doğururlar . Buraları büyük ihtimalle , yamaçların eteği , akarsuların genişleyen vadi tabanları ve ağızlarına yakın olan bölümleridir .
4 – Alüvyal Ovalar : Akarsuların taşıdığı alüvyonların , deniz ve göl kıyılarında , sığ yerleri de dolduracak şekilde biriktirilmesi ile oluşmuş ovalardır . Gel – git genliği az iç denizlere dökülen akarsular , taşıdıkları sürüntüleri döküldükleri göl veya denizin kıyısında biriktirmeğe başlarlar . Zamanla , bu birikinti kıyının sığ yerlerini de doldurarak genişçe düzlükler oluştururlar . Bu Şekilde meydana gelen ovalara , alüvyal ovalar ismi verilir . Çukurova , Çarşamba ovaları buna benzer .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür PaylaşımlarıEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Ova Nedir Kısaca Tanımı admin tarafından 5 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.

Ova Nedir Kısaca Tanımı isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz