---- Sponsorlu Baglantilar ---

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Peri Bacaları Nasıl Meydana Gelmiştir ve Nasıl Oluşmuştur Sorusunun Yanıtı Gerek Vikipedia TR Gereksi bir çok kaynakta sıklıkla aranılan bilgidir. Sizlere bu bilgi notumuzda kısaca Peribacalarının Oluşumu ile ilgili özet bilgileri sunmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Peribacaları vadi yamaç kısımlarından akan sel sularının ve rüzgarın etkisiyler tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasından dolayı zamanla ortaya çıkan bir oluşumdur.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Kısaca Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

peri-bacalari-15084f58150c13

Sel suları dik yamaçlarda kendine yol ararken, yüzeydeki sert kayaları zamanla çatlatarak aşındırır. Böylelikle Bitki örtüsünün özelliklerine göre zaman sürecinde aşınan malzeme peribacası diye nitelendirilen doğal şekillerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Oluşumun Alt kısımlarda bulunan ve diğer kısımlara göre daha kolay aşınan malzeme derin bir şekilde oyulduktan sonra, aşınması daha zor olan üst kısımlarda yer alan şapka şeklinde kalan bir parça ve aşınmadan korunan konik yapıdaki gövdeler meydana çıkar.

Peri bacalarının oluşması sırasında  rüzgar etkisinin oluşuma etkisi kadar yağmur sularının yüzeydeki akışı da oldukça önemlidir. Yağmur sularının daha etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarak gelişmesine ise en önemli etken bitki örtüsünün nispeten azlığı ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır.

Şapkalı peribacaları oluşumlarının, konik gövdeli ve tepe kısımlarında büyük bir kaya bloku vardır. Peri bacalarının yapısında Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan, şapka kısmının yapısında ise lahar ve ignimbirit gibi daha sert kayaçlardan meydana gelmektedir. Peribacasının meydana gelmesi için ilk şart, şapkayı oluşturan kaya türünün gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna  göre daha dayanıklı bir yapıya olmasıdır. Şapkadaki kayanın direnci peribacalarının ömrünün ne kadar olacağını belirler. Birde şapka bloku olan kaya, yapı olarak daha zayıf olan tüfün erozyonunu geciktiren ayrıca peri bacalarının yüksekliğini kontrol altına alan bir unsurdur.

Serdar YILDIRIMEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur Kısaca admin tarafından 7 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
12 responses to “Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur Kısaca”
 1. eda diyor ki:

  teşekkürler Serdar bey çok yardımcı oldunuz

 2. misafir854 diyor ki:

  Teşekkürler süper çok işime yaradı

 3. kardelen korkmaz diyor ki:

  bence çok güzel bi site ödevimdr yardımcı oldu her keze tavsiye ederim

 4. kardelen korkmaz diyor ki:

  bence çok güzel bi site ödevim de yardımcı oldu her keze tavsiye ederim

 5. Rüya Ceylancanlı diyor ki:

  Ben 4. sınıfa gidiyorum ve bu yazıyı kullandım.Bence çok güzel bir yazı.Ödevimde çok yardımcı oldunuz Serdar Bey.Herkese bu siteyi tavsiye ederim. Saygılar…

 6. mert albasar diyor ki:

  100 aldım tavsiye ederim:)

 7. mert albasar diyor ki:

  çooooooooooooooooook güzel bir site

 8. hahaaaaa diyor ki:

  çok güzel

 9. tuğçe soylu diyor ki:

  tesekür serdar

 10. tuğçe soylu diyor ki:

  güzel serdar

 11. Mustafa diyor ki:

  Çok güzel ödevimde yardımcı oldu

Sende Yorum Yaz