---- Sponsorlu Baglantilar ---

Protestan Nedir Kısaca Protestanlık Tarihi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Protestanlık İle İlgili Bilgi

Genel kültür bilgi notlarında sizlere Protestan Nedir Kısaca Protestanlık Tarihi Hakkında Bilgileri açıklayarak devam ediyoruz. Hristiyanlık ve mezhepleri ile ilgili bilgi notlarına devam edeceğiz. 

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Protestanlık, 15. asırda İncil’in asallarına dönmek için yapılan Reform hareketine verilen genel isimdir.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

soru-cevaplar

Protestan Nedir
protestan : hıristiyanlıkta reform hareketi neticesi doğan mezhep.

protestanlık, hristiyanlığın en büyük üç mezhebinden biridir. xvı.yy.da martin luther ve jean calvin’in liderliğinde katolik kilisesi’ne ve papa’nın otoritesine karşı girişilen reform hareketi’nin neticeninde doğmuştur (1529) papazlara ihtiyaç duymaksızın incil’i okuyabildikleri için protestanlığa incil kilisesi de denilmiştir. zira onlar incil’i hristiyanlık için tek kaynak saymışlardır. protestanlık, diğer hristiyan mezheplerinden kimi farklılıklar arzeder. bunların katolik ve ortodokslar gibi manevi başkanları yoktur. protestanlık, katolik ve ortodoks kiliselerin merkezi anlayışını aksine çeşitli kiliseler veya mezhepler topluluğunu ifade eder. katolik inanç sisteminin çoğunluğunu korusalarda katolik kilisesi nin papa ya verdiği geniş yorum ve uygulama yetkisini tanımama, dini inançları daha şahsi düzeyde hayata ve katolik kilisesi nin dünyevileşen ayin ve uygulamalarınından uzaklaşma gerekçeleriyle ayırmıştır.

Kiliselerinde resim, heykel ve tasvir bulundurmazlar. katoliklerin aksine protestan râhipler izdivaç edebilir. incil’i kendi dillerinde okuyabilmek de protestanlığın bir başka özelliğidir. katoliklerle ve ortodokslar ise incili yunanca ve lâtince okumak zorundadırlar. protestanlıkta azizlere de akılalmaz. protestanlar, katolik kilisesi’nin kabul ettiği incil deki bir takım kitapları apokrif olarak tanımlar ve yaradan sözü olarak kabul etmezler.

Dini coğrafya açısından protestanlığın kıtalar arası dağılımdaki yeri katoliklik’ten hemen sonradır. dünyada en fazla protestan kuzey amerika’da bulunmakta; ikinci sırada avrupa ülkeleri gelmektedir. protestanlık kuzey amerika ile okyanusya’da en büyük din vaziyetindedir. dünyanın en büyük, protestan cemaatleri sırası ile amerika birleşik devletleri, ingiltere, federal almanya, nijerya, güney kore, kanada, avustralya, brezilya, hollanda, isveç, danimarka, finlandiya ve endonezyadır.

protestan mezhebi oncelikle kendi icinde 3 ana kola ayrilmistir.bunlar,

1. lutheryanizm
2. kalvinizm
3. anglikanizm dir

Dünya genelinde protestan nüfus:
toplamda tüm dünya çapında 590 milyon protestan yaşamaktadır. bunların 170 milyonu kuzey amerika da, 160 milyonu afrika da, 120 milyonu avrupa da, 70 milyonu latin amerika da,60 milyonu asya da ve 10 milyonu ise okyanusya da yaşamaktadır. toplam hıristiyan nufusun %27 sini protestan nufus oluşturmaktadır.

Bilgi Media & Vikipedi Hristiyanlık ve Mezhepleri Hakkında Bilgi AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Protestan Nedir Kısaca Protestanlık Tarihi admin tarafından 6 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , , , ,
Protestan Nedir Kısaca Protestanlık Tarihi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz