---- Sponsorlu Baglantilar ---

Reşit Galip Kimdir? Kısaca Biyografisi Hayatı Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Reşit Galip Kimdir? Kısaca Biyografisi Hayatı Hakkında Bilgileri ve Andımızı Yazmasına Dair Merak edilenleri sizler için ayrıntılı biçimde paylaşıyoruz . Sizler dilerseniz kısaca özet çıkararak kullanabilirsiniz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Öğrenci andının kaldırıldığı şu günlerde akabinde sıkça söz ettiğimiz Reşit Galip Kimdir? Andımız dışarısında hangi çalışmalara imza atmıştır uzmanportal . com olarak sizler amacıyla inceledik . Asıl ismi Mustafa Reşit Baydur dur . Rosda 1893 yılında doğmuş ve Ankarada 1934 yılında ölmüştür . iki , 3 ve 4 . dönemlerde Aydın milletvekilliği yapmıştır .

------ Sponsorlu Reklamlar -----

andimizin-yazari-resit-galip-kimdir-5158874_1139_o

Dolmabahçe’de cumhurbaşkanının sofrasında yer aldığı bir gece , Milli Eğitim Bakanı Esat Beyefendi’i eleştirmesi , Reşit Galip’in Atatürk’le çatışmasına ne sebeple olmuş , az bir süre amacıyla ilişkilerini gölgelemişti . Ancak bir sürü geçmeden Esat Beyefendi istifa edince 19 Eylül 193iki’de bakan olarak Reşit Galip Beyefendi atandı .
26 Eylül 193iki’de açılışı yapılmış olan Türk Lisan Kurumu’nun başkanı Samih Rıfat Beyefendi yaşamını yitirdiğinde , Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanısıra bu kurumun başkanlık görevini üstlendi .
Bakanlığı sırasında ilkokuldan başlayarak öğrencilere Atatürk ilkelerine bağlılık ruhu aşılamaya yönelen Reşit Galip Cumhuriyet on . yılını doldururken 23 Nisan 1933 sabahı çocuklarına bizzat yazdığı bir andı okutmuş ve o gün Genç Haftası’nı açış konuşmasında da bu metni bir daha etmişti . Bu konuşmanın sonrasında Bakanlıkça yayımlanan bir genelge ile Cumhuriyet’in on . yılından başlayarak okullarda bu ant bir bir sürü kez daima bir ağızdan okutulmuştur .

andimiz
Dünyanın sayılı müzeleri arasına giren Anadolu Medeniyetleri Müzesi onun bakanlığı çağında tasarlandı . Milli bir müze kurulmasının yanısıra Milli Kütüphane ile İlimler ve Sanatlar Akademisi’nin oluşturulması onun bakanlık dönemine kararlaştırılmıştı .
Bakanlığı çağındaki en büyük dönüşüm 1933 yılındaki Üniversite Reformu’dur . İstanbul Darülfünunu’nun modern bir üniversiteye dönüştürülmesi kararı 193bir’de verilmişti . Kararın uygulaması Reşit Galip’in bakanlığı sırasında gerçekleştirildi . Yepyeni öğretim kadrosunun saptanması Milli Eğitim Bakanlığı’nın göreviydi . Kadro oluşturulurken 150’ye yakın müderris ve müderris yardımcısının görevlerine son verildi; yerleri , Nazi rejiminden kaçan Alman bilimadamlarıyla doldurulmaya çalışıldı . Darülfünun’un lağvedilip mahaline İstanbul Üniversitesi’nin kurulmasına dair kanun 31 Mayıs 1933’te TBMM’de kabul edildi . Yasanın yürürlüğe girmesinden evvel kadronun saptanmasına ilişkili olarak yoğunlaşan eleştiriler sebebinden Reşit Galip 13 Temmuz 1933’te bakanlıktan ayrıldı . Anadolu Ajansı’na verilen demeçte , istifasının sebebi olarak iki haftadır devam eden hastalığı gösterildi . Milli Eğitim Bakanlığı görevini bir süre amacıyla Sıhhat Bakanı Refik Saydam vekaleten yürüttü , sonrasında Yusuf Hikmet Bayur bakanlığa atandı .
Ölümü
Bakanlıktan ayrıldıktan ardından hastalığı zatürreye dönüşen Reşit Galip , 5 Mart 1934 günü yaşamını kaybetti . Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi . Reşit Galip Beyefendi , evli ve 3 çocuk babasıydı .

Bilgi Media & Genel Kültür ve Biyografi AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Reşit Galip Kimdir? Kısaca Biyografisi Hayatı Hakkında Bilgi admin tarafından 22 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:,
Reşit Galip Kimdir? Kısaca Biyografisi Hayatı Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz