---- Sponsorlu Baglantilar ---

Savaşın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Savaşın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir Kısaca , Savaşların İnsanlığa ve Topluma verdiği Zararlar, Ortaya Çıkan Hastalıklar ile ilgili bilgileri sizlere ayrıntılı biçimde açıklamak istiyoruz. Sizlerde konumuzdan kısaca özet çıkararak yada tüm metni kullanarak yararlanabilirsiniz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Savaşın insan sıhhati üzerindeki tehdidi yalnızca savaş esnasında görülmüyor. Amerika’da askeri atıklar yüzünden, askeri tesislere yakın yerleşim yerlerinde yaşayanlarda kanser olayı gittikçe artıyor.
Asker ve Savaş Karşıtı Komitesi’nin (COMD) internet sitesinde yer alan bir rapora göre, bu yerleşim yerlerinde doğan çocukların % 100’ü savaş kirliliğine maruz kalarak dünyaya geliyor. Bu endüstri bölgesindeki yetişkinlerin %90’ı, çocuklarınsa %80’i buna bağlı sinir sistemi, solunum yolları hastalıklarına sahipler. Hasılı savaşın direk tesirinin katiyen görülmediği Amerika’da savaş endüstrisinin doğurduğu sonuçlar, savaşın tesirini nesiller boyu taşıyan savaş mağduru toplumları nasıl etkileyebildiğini göstermeye yarıyor.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

ikinci-dunya-savasi

Savaşın sebep olduğu hastalıklar

Kanser: Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasından sonra yakın tarihin en yakın savaşlarından Körfez Savaşı’nın negatif neticeleri, son beş senede tesirini göstermeye başladı. Son bir kaç senedir 12-13 yaşında meme kanserine yakalanan Iraklı çocukların sayısı giderek artıyor. Iraklı çocuklarda yaygın olarak görülen bir diğer kanser türü ise lösemi.
İhtisas alanı ışınım ile kanser arasındaki ilişki olan Boston Üniversitesi Halk Sıhhati Bölümü Profesörlerinden Dr. Richard Clapp, 1995 seneninde yayımladığı raporda savaştan sonra tiroid kanseri rizikosunun 2.5, testis kanserinin 2.2, beyin urunun 1.5, meme kanserinin görülme ihtimalininse 1.3 kat arttığını belirtti.

Bağışıklık sistemi hastalıkları: Savaşın ve savaş artıklarının verdiği zarar yalnızca kanser türlerinin çoğalmasıyla hudutlu değil. Çünkü savaş sonrası doğan çocukların bağışıklık sistemi son derece zayıf olduğundan, buna bağlı hastalıklar da savaş mağduru çocuklarda bolca görülüyor. Hava, su ve yiyeceklerdeki atıklar anne karnından bebeğe geçip, anne ve babadaki pasif tesiri aktif hale getirebiliyor. Başka bir deyişle anne ve babası sıhhatli olan bir çocuk, savaşa maruz kalan bir anne babadan dünyaya geldiği için savaşın ağır yükünü çekmek zorunda kalabiliyor.

Solunum yolu hastalıkları: Çeşitli kimyevi silahların veyahut patlayıcıların yapımında kullanılan kimyevi maddeler, atıklar solunum sistemini etkiliyor. Bronşit va astım hastası çocukların oranı bir hayli fazla. Ayrı olarak direk savaşa maruz kalan çocukların soluk borusu ve ciğerlerinde kimyevi maddelerin sebep olduğu ciddi yaralar gözleniyor.
Dermatolojik problemler: Savaşın insan sıhhatindeki negatif tesirlerinden biri de cilt yüzeyinde baş gösteriyor. Savaş esnasında kullanılan kimyevi maddeler, cilt yüzeyinde ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Uzun müddetli bir rehabilitasyon gerektiren yaralanmalar, savaş döneminde hijyenik bir ortamın olmaması nedeniyle diğer mikrobik hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Sıcak savaş kadar savaş belirtisi da halk sıhhatini tehdit ediyor. Bilhassa piskolojik istikametten insanları negatif etkileyen savaş belirtisi sebebiyle Baş ağrısı Tansiyon Bulantı Kalp çarpıntısı görülmeye başlıyor.

Savaşta kadın ve çocuk olmak…
Göç ve cinsel şiddet
Savaşın psikolojik boyutu
Savaşın toplumsal hayattaki tesirleri

Maviyle Pembe Savaşların Olmadığı Bir Dünya Dileğiyle İyi Günler Diler.Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Savaşın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir Kısaca admin tarafından 25 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.

Savaşın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz