---- Sponsorlu Baglantilar ---

Sosyoloji (Toplumbilim) Nedir Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Genel Kültür Sözlüğümüzde Sizlere Sosyoloji Neyi Konu Alır ve Sosyoloji (Toplumbilim) Nedir Kısaca, Tanımı, Neyi Konu Alır Özet Biçimde Açıklamak istiyoruz. 

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Sosyoloji veyahut toplumbilim , toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalı. Toplumsal (sosyolojik) araştırmalar sokakta karşılaşan değişik fertler arasındaki ilişkilerden global sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana dağılmıştır. Bu disiplin insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli yaşadıkları kadar fertlerin veya birlik, grup veyahut müessese azalarının nasıl yaşadığına da odaklanmıştır.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

soru-cevap-resimleri

Toplum bilimi alanında çalışan bir kişiye de sosyolog denir. Bir akademik disiplin olarak toplum bilimi bir sosyal bilim olarak kabul edilmektedir ve 19. Asır’ın ilk çeyreğinde gelişmiş diğer bilim dalları ile karşılaştırıldığında görece olarak gençtir. Bir hayli sosyolog bir veya daha fazla ihtisas alanında veya alt dallarında çalışmaktadır.

Sociology kelimesi, Yunanca “bilim” mananına gelen “logy” eki ve Latince’de, genel manada insanı işaret eden, aza, arkadaş veya arkadaş mananındaki, “socius” kelimesinden gelen “socio-” kökünden oluşur.

Toplum bilimi geniş çerçeveli bir disiplin olduğu için, profesyonel toplum bilimciler için dahi tanımını yapmak güçtür. Bu disiplini tanımlamak için işe yarayan yollardan biri bu disiplini toplumun değişik boyutlarını inceleyen alt dalların oluşturduğu bir küme olarak tanımlamaktır. Sözgelişi toplumsal sınıflaşma eşitsizliği ve sınıfsal yapıları, demografi nüfusun miktar ve türündeki değişimleri, suç bilimi suç davranışı ve çarpıklıkları, siyasi toplum bilimi hükümet ve yasaları, ırk toplum bilimi ve cinsiyet toplum bilimi ırk ve cinslerin eşitsizliği kadar ırk ve cinsiyetlerin toplumsal yapılarını inceler. Tabiattaki bir hayli çapraz disiplini içerecek şekilde, yeni toplumsal alt bilim dalları ortaya çıkmaya devam etmektedir-sözgelişi ağ analiz etmesi-.

Birçok toplum bilimci yüksekokul dışında faydalı araştırmalar yapmaktadır. Belirtileri eğitimcilere, yasa yapıcılara, yöneticilere, yenilik yapmak isteyenlere, iş dünyasının öncülerine ve toplumsal meseleleri çözme ve toplumsal siyasetler oluşturma konusuyla ilgilenenlere yardımcı olmaktadır.

Maviyle Pembe & Vikipedi Güncel Bilgiler AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Sosyoloji (Toplumbilim) Nedir Kısaca admin tarafından 29 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:
Sosyoloji (Toplumbilim) Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz