Başlangıç » Genel » Sporun Ekonomik Faydaları Nelerdir Kısaca

Sporun Ekonomik Faydaları Nelerdir Kısaca

reklam

Posted by: admin 26 Eylül 2013 Yorum yapın


reklam

SPORUN EKONOMİK FAYDALARI HAKKINDA BİLGİ

Rekreatif Spor , satılan spor araç gereçleri , yapılan tesisler ve bu yapılmış olan tesislerin işletim maliyetleri , örgütlü yapılmış olan etkinlikler ve bu etkinliklerin ekonomik girdileri ( gişe – büfe gelirleri , katılım – ortada hakem ücretleri , vb . ) açısından incelendiğinde , özellikle gelişmiş ülkelerde , ülke ekonomisinde mühim bir yer tutmaktadır . Mesela Amerika da; müdafaa sanayinden bir sonra ülke ekonomisinin 2 . büyük gücü olduğu bir takım yazarlar açısından dile getirilmiştir .

Spor , özellikle rekreatif felsefeyle yapıldığı taktirde , insan yaşamının mühim bir parçası , bir tutkusu haline gelmektedir . Bu vaziyette vatandaşlar onun için zaman ayırmakta ve harcama yapmaktadırlar . Bu sebeple ülke ekonomilerinde 2 . büyük kuvvet olmasına şaşırmamak lazımdır .
Modern toplumların yaşamının mühim bir parçası kalan TURİZM içerisinde spor son yılarda birçok mühim bir yere gelmiştir . Bu ilişki sporun insan ve topluluk yaşamında mühim bir yer almaya başlaması ve turizm sektörünün bundan faydalanmak istemesiyle ortaya çıkmıştır .

sporresimleri
Bugün turizm içerisinde spor birçok farklı formlarda kendini göstermektedir:
Turizmde Spor: Turistlerin turizm sırasında spor yaparak salıklı yaşam alışkınlıklarının devamının sağlanması ( örneğin: turistik tesislerin çevresinde joging , yürüyüş ve güzel bir bisiklet parkurlarının temin edilmesi , yüzme havuzlarının sabah saatlerden bu yana konukların hizmetine sunulması , vb . ) ve / ya da spor etkinlikleriyle turistlere sporun bireysel ve toplumsal faydalarının sunulması ile onlara ek olarak zengin ve sevinçli bir ortamın sunulması ( örneğin: havuz baş step/aerobik seansları , tesislerde rekreatif spor oyunları organizasyonları , plaj voleybolu , muz , su kayağı , vb . ) amaçlanmaktadır .
Spor Turizmi: İnsanların spora katılım amacına ulaşması için turizm hizmetlerinin sunulması olayıdır . Bu katılım insanların canlı katılımını ( Golf , Binicilik , Dağ Bisikleti , Yamaç Paraşütü , vb . ) hedeflediği buna benzer pasif katılımını da ( Olimpiyatlar , Uluslar arası şampiyonalar , vb . ) hedeflemektedir .
Ayrıca Nostaljik Spor Turizmi ismi altında Kırkpınar Yağlı Güreşleri , Rekorların kırıldığı spor tesislerinin ziyaret edilmesi hatta kullanılması , Tarih yazmış şampiyonların eşyalarının sergilendiği müzelerin gezilmesi , vb . organizasyonlarla gerçekleştirilmektedir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

reklam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>