---- Sponsorlu Baglantilar ---

Süblimleşme Nedir Kısaca Örnekleri

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Süblimleşme Nedir Kısaca Örnekleri  var mı , sorusunan yanıtı hakkında bilgileri hazırladığımız konu anlatımımız ile ödevlerinize yardımcı olması için hazırladık.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Katı maddelerin ısıtılınca, ara bir hal kalan sıvı/akışkan hâle geçmeden doğrudan gaz hâle geçmesine süblimleşme denir ve endotermik faz değişimidir. Faz diyagramındaki üçlü noktanın altında gerçekleşir.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

sorucevaplar
Normal basınç altında çoğu kimyasal bileşikler ve elementler değişik sıcaklıklarda 3 değişik özellik gösterirler. Bu durumlarda sert halden gaz duruma geçiş arasında bir hal olan sıvı/akışkan hal gereklidir. Burada bahsedilen basınç maddenin kısmi basıncıdır, bütün sistemin basıncı (atmosfer basıncını vs. kapsar) değildir. Gerekli Olan buharlaşma basıncına belli bir sıcaklıkta sahip kalan bütün katılar büyük ihtimalle süblimleşebilir. Karbon, arsenik buna benzer bir takım maddelerin üçlü noktalarının yuksek olması buna bağlı olarak süblimleşmesi, eriyip buharlaşmasından ek olarak kolaydır.
Süblimleşme endotermik bir hal değişimi olduğundan dışarıdan enerji absorbe eder. Süblimleşme entalpisi, füzyon entalpisi ve buharlaşma entalpisinin toplamı olarak hesaplanabilir .

Süblileşme Örnekleri : (buz, iyot, naftalin ve kükürt).Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Süblimleşme Nedir Kısaca Örnekleri admin tarafından 5 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Süblimleşme Nedir Kısaca Örnekleri isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz