---- Sponsorlu Baglantilar ---

Suyun Zayıflamaya Etkisi, Sağlığa Faydaları

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Suyun Zayıflamaya Etkisi, Sağlığa Faydaları, Yararları Zararları Nelerdir, Su Zayıflatır mı, Günlük İçilecek Su Miktarı Ne Kadardır Kaç Bardaktır, Zayıflamada Suyun Önemi, Kabızlığın Çözümünde Su Tüketimine Dair Merak Edilenlerin yanıtları konumuz içinde.

Su içerek zayıflayın!

------ Sponsorlu Reklamlar -----

 

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Suyun zayıflama üzerine olan katkısı göz ardı edilemeyecek kadar  yüksektir. Midede yarattığı hacim artışından ve kapladığı yerden dolayı daha az yemeyi ve metabolizmayı daha hızlı çalıştırıp günlük harcanan enerji miktarını arttırıyor. Tüm bunlar dikkate aldığınızda su içmek sizin için eziyet olmamalı, aksine size keyif vermeli.

su-tuketimi

Suyun sağlığa faydaları

 

– Hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınmasını sağlar ve vücuttaki atık ürünlerin böbrekler vasıtasıyla atılmasını sağlar.

 

– Su tüketimi Ağız, göz ve burun gibi vücut dokularının nemlenmesini katkıda bulunur.

 

– Vücutta bulunan kan, gastrik sıvı, tükürük, amniyotik sıvı (gebelikte) ve idrar benzeri vücut sıvılarının büyük bir kısmı sudan oluşur.

 

– Dışkının daha yumuşak olmasını sağlayarak kabızlığın önlenmesine katkıda bulunur.

 

– Cilt sağlığında ve güzelliğinde, bağışıklık sisteminde, vücut ısısının denetim altına alınmasında, ödemin atımında oldukça önemli rolü vardır.

 

– Tükürük ve mide salgısı vasıtasıyla besinlerin sindirilmesinde görev alır.

 

– Kilo alıp verme sonrasında oluşan sarkmaları sporla birlikte bol su alındığında önler.

 

– Vücut  tarafından ihtiyaç duyuyulan iz minerallerin pek çoğunu sağlar.

 

– Düzenli su tüketimi ile Soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları gibi iltihabi hastalıklar ile böbrek taşları ve mesane kanseri oluşum riskini düşürür.

 

– Zayıflama diyetleri yapanlarda metabolizmayı çalıştırmanın yanında, midede tokluk hissini sağlamak için hacim hissi verir.

 

– Su tüketimi yaşamın vazgeçilmezleri arasında olmasına rağmen ülkemizde asıl problem su içme kültürünün bir türlü geliştirilememesidir.

 

– Bilim adamlarının açıklamalarına göre Hiçbir sıvı içeceğin suyun yerini tam anlamıyla doldurmadığını unutmamak gerekir.

Lütfen Su içmek için susamayı beklemeyin düzenli olarak suyunuzu için!

 

Su içmenin zamanı ve miktarı

 

Günümüzde Su dışındaki tükettiğimiz pek çok sıvı hayatımızda önemli ölçüde yer alıyor. Çalışma hayatının vazgeçilmez ikramları arasında olan çay, kahve, neskafe, meyve suları, bitki ve meyve çayları vb. içecekleri örnek olarak verebiliriz.

 

Ancak tükettiğimiz Bu içeceklerden bir çoğunun diüretik yan etkisi olduğundan vücudun ihtiyacı olan miktarda sıvıyı karşılamayacağı ve hatta vücuttan sıvı atımını daha fazla arttıracağı için suyu su olarak tüketmek gerekir. Öğünlerden 30 veya 15 dakika önce içilen suyun metabolizmayı hızlandırma üzerine ve midede hacim oluşturma yoluyla öğünde fazla yeme isteğini engellemek adına göz ardı edilemeyecek derecede faydaları bulunuyor.

 

Peki Yemek yerken su içilir mi? Yemek Sırasında Su İçilir mi ?

 

Son zamanlarda sıkça tartışılan konulardan biride yemek yerken su içelim mi yoksa içmeyelim mi? Eğer ki kişinin yemek yediği sırada su içme alışkanlığı varsa buna devam etmelidir. Ancak tüketmiyorsa kendini de su içmek için zorlamamalı. Çünkü bir öğünde sıvıyla birlikte midenin yemek alabileceği kapasite bellidir.

 

Yemekle birlikte su tüketildiğinde mideye daha az besin alınır. Su içilmeyen günlerde ise midede geri kalan kısım da yemekle doldurulmak istenir, bundan dolayı daha fazla besin tüketilir. Suyun faydasını en üst düzeyde sağlayabilmek için yemek yemeden yaklaşık 15 dakika önce su içmeli ve yemek tüketimi sırasında su içme alışkanlığı varsa devam ettirilmelidir.

 

Aşırı su içmek zehirlenmeye neden olabilir

 

Az tüketilen suyun zararı olduğu kadar fazla içilen suyun da özelikle kalp ve böbrek yetmezliği bazı hastalıklarda zararı vardır. Gerekli olan miktardan daha çok fazla su içilmesi vücutta toksik etki yaratarak su zehirlenmesine sebep olabilir.

 

Su içmeme kabızlık nedeni olabilir

 

Suyun; yemek yedikten hemen sonra alınan besinlerin sindiriminden tutunda metabolik atıklarının dışarı atılmasına kadar aşağı yukarı bir çok aşamada çok önemli görevleri vardır. Su, kabızlığa en önemli çözümdür. Su eksikliği olması durumunda vücut, iç dokularından (özellikle de kalın bağırsaktan) su çekerek dışkının sertleşmesine ve bundan dolayıda kabızlığa yol açar. Yeterli miktarda su tüketildiği durumda bağırsakların çalışması normal seyrinde olur ve kabızlık oluşması önlenir.

 

El, ayak ve bacaklarda oluşan ödemi engeller

 

Vücutta özellikle el, ayak ve bacaklarda oluşan ödemi engellemek isteyenler için en iyi yararlı yöntem su tüketmektir. Ödemi yok etmek için kullanılan ilaçlar, bitkisel ürünler geçici bir yöntem. Ayrıca su tüketimi , kasların dengeli olmasını sağlar, cilt kurumasanı önler ve kilo kaybından sonra ortaya çıkan sarkmaları engelleyerek cildin esnekliğini devam ettiriyor.

 

Günlük su tüketimi ne olmalı?

 

Kilo vermek, kiloyu korumak ve daha fazla besin alımının önüne geçmek için bol su içilmesi gerekmektedir. Peki ama günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır? Sağlıklı bir kadının günde yaklaşık 10 bardak, sağlıklı bir erkeğin ise 14 bardak su içmesi önerilmektedir. Kilo fazlası olan kişilerin bu belirtilen miktardan daha fazlasını içmeleri gerekmektedir.

Bilgi Media Sağlık BirimiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Suyun Zayıflamaya Etkisi, Sağlığa Faydaları admin tarafından 23 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Suyun Zayıflamaya Etkisi, Sağlığa Faydaları isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz