---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Temiz Olmak İçin Neler Yapmalıyız Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


---- Sponsorlu Baglantilar ---

İç ve Dış Beden Temizliği Nasıl Yapılır, Temiz Olmak İçin Neler Yapmalıyız Nelere Dikkat Etmeliyiz sizlere özet ve kısaca konu anlatımımız ile açıklamak istiyoruz.

İnsan ruh ve bedenden meydana çıkar . İnsanı öteki canlılardan ayıran basit özellik; düşünmesi , mantık ve iradesi ile davranış etmesidir . Dosdoğru düşünen , mantık ve iradesini hoş kullanan insanın tutumları da dosdoğru ve hoş olabilir . Manevi temizliğin ilk şartı , düşünceyi temiz tutmaktır . İnsan zararlı ve iyi olmayan düşüncelerden uzak kaldığı sürece , davranışlarına hakim olabilir . Nedeni ise , bütün hareketlerin öncelik olarak düşünce safhası vardır . İyi ya da iyi olmayan her davranış öncelik olarak zihinde tasarlanır ve planlanır ayrıyeten sonra uygulanır . Bu yüzden zihni hoş duygularla dolu olan insanın , ahlakı da güzelleşir . Ruhumuzu güzelleştirmek amaçlı pek çok okumalı ve bilge bir birey olmalıyız .

bedentemizligi

Bilgi , insanın mantık ve iradesini güçlendirir . Iyi Olmayan huy ve davranışların zararlarını meydana koyar . Bilge vatandaşlar , güzel huyların kıymetini ve vatandaşlar amaçlı yararlarını bilirler . Dosdoğru ve yanlışı birbirinden ayırırken güçlük çekmezler . Kötülüklerden uzak kalmak amaçlı , insanın kendisini inandırma etmesi gerekir . Bir hareketin kötülüğüne ve zararına inanan bir insan ondan ayrıyeten güzel uzaklaşır . Mantık ve mantık , veri ve görgü ile beslenir . Manevi güzelliğin göstergesi , hoş ahlaktır . En hoş ahlak şartları ise İslam dini açısından belirlenmiştir . Hoş ahlakın ve manevi temizliğin simgesi Sevgili Peygamberimizdir . İslam’a gönül verenler , Onu misal alır , Onun hoş huylarını kabullenir ve kalbini , ruhunu temizler . Bizim amacımız ve gayretimiz de şöyle olmalıdır .

İnsanın Vücut Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Beden temizliğini üç başlık altında inceleyebiliriz:

Vücudun Dış Temizliği; farklı etkenlerle kirlenen bütün harici organlarımızı temiz tutmaktır . Bu temizlik sürekli ve periyodik olmalıdır . Misal bir insan , hızlı kirlenen el , ayak , yüz ve burun bunun için benzer organlarını erken , öğle ve akşam günde asgari üç defa bol su ile yıkar . Yemeklerden sonra ve yatmadan öncelik olarak ağzını temizler ve dişlerini kesinlikle fırçalar . Haftada asgari 2 defa banyo yapar ve bütün vücudunu bol su ve sabun ile temizler . Tırnaklarını uzayınca keser . Saçlarını temiz tutacak dolaylarında uzatır ve gerek duyulduğunda anında tıraş olabilir . Kolonya bunun için benzer çok gösterişli olmayan hoş kokular kullanır ve mis bunun için benzer kokar .

Vücudun İç Temizliği; İç organlarımızı zararlı yiyecek ve maddelerden uzak tutmaktır . Misal bir insan , itinalı yiyecek yer ve çok yemekten sakınır . Zararlı yiyecek ve içeceklerden uzaklaşır . Sigara ve alkol bunun için benzer zararlı alışkanlıklardan kesinlikle kaçınır . Kahve ve oyun salonları bunun için benzer yerlerin iyi olmayan havasını teneffüs etmez . Sağlığını tehlikeye düşürecek davranışlara yanaşmaz .
Elbise Temizliği ise; giyeceklerimizi temiz tutmak , hoş kullanmak ve kirlenen giysilerimizi anında değiştirip yıkatmaktır . Temiz kıyafet , yepyeni kıyafet demek değildir . Temiz ve ütülü kalan bir kıyafet önceki de olsa hoş görünür . Hor kullanılmayan bir giyecek , uzun ömürlü olabilir .

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Paylaşımları

Diğer Konu Linkleri > beden temizliğinde nelere dikkat etmeliyiztemiz olmak için neler yapmalıyıztemiz olmak için nelere dikkat etmeliyiztemiz olmaktemiz olmak için ne yapmalıyıztemizliğin hayatımızdaki önemibeden temizliği için nelere dikkat etmeliyiztemizliğe neden dikkat etmeliyiztemizlikte nelere dikkat etmeliyizbeden temizliği icin neler yapmalıyız

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Temiz Olmak İçin Neler Yapmalıyız Nelere Dikkat Etmeliyiz ? admin tarafından 4 Ekim 2013 tarihinde , Hakkında Bilgi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Temiz Olmak İçin Neler Yapmalıyız Nelere Dikkat Etmeliyiz ? isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz