---- Sponsorlu Baglantilar ---

Tevfik Fikret Kimdir, Kısaca Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Tevfik Fikret Kimdir, Kısaca Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri Hakkında Bilgileri konu anlatımımız ile sizlere açıklamak istiyoruz. Türk dili ve edebiyatına hizmet etmiş, ülkemizin edebiyatının gelişmesine katkıda bulunmuş olan büyüklerimizin hayatlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Tevfik Fikret Edebi Kişiliği ve Eserleri
Tevfik Fikret ( 24 Aralık 1867 , İstanbul – 19 Ağustos 1915 ) , Edebiyat – ı Cedide şairi .
Asıl ismi ” Mehmet Tevfik ” tir

------ Sponsorlu Reklamlar -----

tevfik-fikret

1888’de Galatasaray Sultanisi’ni birincilikle bitirdi ve tekrardan benzer lisede öğretmenlik yaptı . Devlet Dairelerinde memuriyet , okullarda öğretmenlik yaptı . Bu sıralarda Okul senelerinde başladığı şiirle ilgilenmeyi devam etti.
Servet – i Fünun dergisinin etrafında şekillenen topluluğa katıldı . İlk kitabı Rübab – ı Şikeste ( Kırık Saz ) 1900’de yayımlandı . Fikret Türk şiirinin Batıda Canlı bir kimlik kazanmasında oyun oynamıştır .
Abdülhak Hamit Tarhan’ın ve Galatasaray Sultanisi’nden öğretmeni olan Recaizade Mahmut Ekrem’in etkisiyle Batıda Canlı anlayıştaki şiire yönelmiştir . Servet – i Fünun anlayışına bağımlı şiirlerinde işlediği konular özelikle aşk , tabiat ve muhtıra hayatta karşılaşılan bir takım ufak sorunlardır .
Servet – i Fünun topluluğunun dağılmasından bir sonra yazdığı şiirlerde sosyal konulara yönelir . Bu şiirlerinin ana teması ” hürriyet ” ve ” medeniyet ” tir . 190bir’den sonraysa yöneldiği toplumsalcı nitelikteki şiirlerini topladı .
İlk şiirlerinde sanat için sanat düşüncesinde olan ünlü şair , daha   sonra ki ortaya koyduğu şiirlerinde toplumcu bir anlayışa yönelir . Toplumu sıkan hürriyetsizliğe karşı yazdığı ” Sis ” şiiri , büyük yankı uyandırır . Fikret , sanatının bu iki. çağında vatandaşları birbirine düşürdükleri amaçlı tüm dinlere düşmandır . Tarihe ve kutsal değerlere de karşıdır . Han – ı Yağma isimli şiiri sosyal olaylara karşı duruşnun en güzel örneklerindendir .
Şiirlerinde çoğu gün aruz ölçüsünü kullanmıştır . Şiirde beyit bütünlüğünü kırarak anlamın bir beyitte tamamlanması geleneğini ortadan kaldırmıştır . Nazmı nesre ( şiiri düzyazıya ) yaklaştırmıştır . Fransız şiirinden edinilen soneyi şiirlerinde kullanmış , Divan şiirinin müstezat nazım şeklini tanınmaz duruma getirerek ” özgür müstezat ” biçimini geliştirmiştir . Fikret , parnasizm akımından etkilenmiştir ve parnasyenlere bağlıdır .
Fikret’in ” manzum hikaye ” türünde şiirleri vardır; Balıkçılar , Nesrin , Ramazan Sadakası , Hastalanmış Genç .
Çocuklar amaçlı yazdığı şiirleri hece ölçüsünü faydalanarak yazmıştır ve bu şiirlerini Şermin isimli bir kitapta toplamıştır . Şiirlerini ” Rübab – ı Şikeste ” ve oğlunun ismini verdiği ” Haluk’un Defteri ” isimli kitaplarda toplamıştır .
1915 yazında uzunca süreden beri devamı eden rahatsızlığı ilerledi ve 19 Ağustos’ta Türk Şiirinin en büyük şairi şuan amaçlı kırk 8 yaşındayken ölüm etti ve Eyüp Padişah mezarlığına defnedildi . 196bir’de ise mezarı Aşihemen yan’ın bahçesine taşındı . Şu an müze olarak kullanılan Aşihemen yan’ın bahçesinde , mezarının arkasındaki yazıtta , şairin şu dizeleri kazılıdır:

Ey taş, sen ey kitâbe-i jengîn-i kün-fekân, Bir ser-şikeste heykel-i bül-hevli andıran Vaz’ınla seyr-i hilkat edersin, pür-iştibâh, Etdin mi bâri sen o büyük sırrı iktinâh? Sen bâri anladın mı, sen ey kalb-i zî-huzûr, Hep taş yüreklerin neye âlemde şevk u sûr?
Edebi Kişiliği
* Önce Sanat için sanat ardından toplum için sanat anlayışını benimsedi; şiirlerinde medeniyet ve hürriyet gibi konuları işledi.

* Parnasizmden etkilendi.

* Nazım şekillerinden ağırlıklı olarak sone ve terza rimayı kullandı.

* Kullandığı yabancı kelime ve kalıplar nedeniyle yazı dili oldukça ağırdır.

* Çoçuk şiirlerinden oluşan Şermin adlı kitabı hariç tüm şiirlerini aruz ölçüsü ile yazdı.

* Nazım şekillerinde ve şiirin yapısında yaptığı değişikliklerle şiir dilinin düzyazıya yaklaştırmada rol oynamıştır
Eserlerinden Bazıları
* Rubabı şikeste
* Rubabın Cevabı

* Haluk’ un Defteri

* Doksan Beşe Doğru

* Sis

* Şermin

* Ramazan Sadakası

* Tarih-i Kadim

* Bahar-ı Teranedar

* Yağmur

Bilgi Media & Biyografiler ve Edebi Kişilikler İle İlgili Bilgiler Ansiklopedisi ( Vikipedi )Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Tevfik Fikret Kimdir, Kısaca Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri admin tarafından 9 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.

Tevfik Fikret Kimdir, Kısaca Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Tevfik Fikret Kimdir, Kısaca Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri”
  1. aslı diyor ki:

    cok yazım yanlısınız var genede tesekkrler

Sende Yorum Yaz