---- Sponsorlu Baglantilar ---

Türkiyede İtfaiye Teşkilatının Kuruluşu, Tarihçesi Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Osmanlıda, Türkiyede İtfaiye Teşkilatının Kuruluşu, Tarihçesi Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısa bir biçimde anlatmak istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Öncelikle sizleri İtfaiyenin tanımını yapalım;  Yangın söndüren, Ortaya çıkan yangının etrafa dağılmasına engel olan ve yanan binalardan geriye kalanları kurtaran bir kuruluş.Ateşin insan hayatında kullanılması doğal olarak yangını da beraberinde getirdi. Yangınların git gide artan sayılarda olması ve  büyüyerek toplu yaşam alanlarında yaptığı büyük tahribat, insanları yangından korunmak için yeni çözüm yolları bulmaya sevk etti.. Eski zamanlarda, çeşitli toplumlarda, değişik şekillerde uygulaması yapılan yangın söndürme hizmetinin kurumsal biçimde teşkilatlandırılması, 16. yüzyıl sonrasına denk gelmektedir.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

tulumbacilar-itfaiyeresimleri

Yangın söndürmede ana gelişmeler 18. yüzyılın başlarında olmuştur. Müslüman olduktan sonra Davud ismini alan bir Fransız kökenli bir teknisyen yangın tulumbası yaptı. Bu yapılan tulumba, Tüfekhane ve Tophane bölgesindeki yangınlarda denendi (1714). Ağır bir yapıda olan ve kullanışı zor olan bu tulumbanın yerine daha sonraki dönemlerde daha hafif ve kullanımı kolay bir teşkilat kuruldu, bu teşkilatın başına ise Davud getirildi. Kurulan bu Teşkilata Tulumbacılar Ocağı ismi verildi . Tulumbacılar Ocağı 1825 yılına kadar sürekli olarak görev yapmış ve 1827 yılında yeri yarı Askeri İtfaiye Teşkilatına bırakmıştır.

1869 yılında belediyelerde ve mahallelerde Semt Tulumbacı Ocakları kuruldu. Bu yıllarda İstanbul’da oldukça büyük bir yangın çıktı.

Bu büyük yangın sonrasında Macaristan’dan Kont Secini getirtilerek düzenli olan Askeri İtfaiye Teşkilatı kuruldu (1874). Kurulan Bu teşkilat 1923 yılına kadar orduya bağlı bir kuruluş olarak hizmet gördü. 25 Eylül 1923 tarihinde bakanlar kurulunca alınan bir karar ile modern itfaiye teşkilatı kurulup belediyelere devredildi. Belediye teşkilatı bulunan her yerde itfaiye teşkilatı kuruldu. Belediye sınırlarının büyüklüğüne göre bu teşkilat da, kullanmış olduğu personel araç ve gereç bakımından artış göstermiştir.

 


Serdarhan Bilgiler :itfaiye teşkilatı kimlerden oluşur, itfaiye kaç yılında kuruldu ,İTFAİYE TESKİLATI NE ZAMAN KURULDU KİMLERDEN OLUŞUR ,itfaiye kac yılında kullanıldı ,ıtfaıye teskılatı kac yılında ,itfaiye teşkilatı kimin zamanında kuruldu ,tulumbacılar ocağını kim kurdu


Bilgi yuvası & Vikipedi Kültür Ansiklopedisi Yararlı Bilgiler SunarEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Türkiyede İtfaiye Teşkilatının Kuruluşu, Tarihçesi Hakkında Bilgi admin tarafından 5 Eylül 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Türkiyede İtfaiye Teşkilatının Kuruluşu, Tarihçesi Hakkında Bilgi isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz