---- Sponsorlu Baglantilar ---

Türkiyeyi Anlatan Kısa ve Güzel Yazılar

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Türkiyeyi Anlatan Kısa ve Güzel Yazılara Örnekler var mı , Türkiyenin Doğal Güzelliklerini anlatan yazı ve makale ile kompozisyon örnekleri bulunuyor mu gibi sizlerden gelen sorular üzerine ülkemizin doğal güzellikleri ile ilgili bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.
turkiyeharitasi1

Türkiyeyi anlatan kısa yazı

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kuzey yarım kürede yer alan, Avrupa ve Asya kıtaları arasında geçiş noktası oluşturan, üç tarafı denizlerle çevrili, Yunanistan, Gürcistan, Bulgaristan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye ile komşu olan ülkedir. Osmanlı Devleti’nin yıkılışı ile aynı topraklar üzerine kurulan ülke 1923 seneninde cumhuriyetin duyurusu ile tam isimi olan “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” ismini almıştır.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, idare sistemi parlamenter demokrasi, devlet şekli cumhuriyet, başkenti Ankara, dili Türkçe, bayrağı ay yıldızlı al bayraktır. Ülke Birleşmiş Milletler, NATO, İslam Konferansı Örgütü, Avrupa Konseyi azasıdır.
turkiyeharitasi1

Hititler, Frigler, Lidyalılar, Asurlular, Likyalılar, İyonlar gibi medeniyetlere, Bizans, Osmanlı gibi imparatorluklara hane sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulan Türkiye, bir tarih, kültür, uygarlık ve turizm merkezidir. Ülkenin bir hayli yerinde ilkçağlara ait kalıntılar, antik şehirler, medeniyet izleri mevcuttur. Tarihi istikametten bu kadar zengin olmasının yanı sıra bulunduğu coğrafi konum sebebiyle de zengin coğrafi özelliklere sahiptir. 36° – 42° Kuzey paralelleri ve 26° – 45° Doğu boylamları arasında yer alan ülke, Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu olarak yedi coğrafi bölgeye ayrılan topraklarında değişik abuhava ve nebat örtüsü çeşitleri barındırır. Daha çok ılıman ve Akdeniz abuhavasının hakim olduğu Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinin aksine, ülkenin iç taraflarına ve doğusuna gidildikçe değişen ve sertleşen bir abuhava yapısına rastlanır. Bu özellik yerleşim türü, hayat şartları, erişim, ekonomi, tarım, hayvancılık, endüstrileşme gibi bir hayli alanı etkiler. Her bölgenin kendine has tarım ürünleri vardır ve değişik vakitlerde imalat yapılır.

Yönetimsel birim olarak 81 şehir, 850 kaza ve 35.000′den fazla köyden oluşan ülkenin nüfusu 2007 senesi bakımından tahmini olarak 75 milyon civarındadır. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan Türkiye, bu özelliği ile gelecek vaat etmektedir. Halkın %99 luk bölümünü Müslümanlar, % 1 lik bölümünü ise Gayrimüslimler oluşturmaktadır. Bu toprakların var olduğu günden beri bir arada yaşayan Müslüman ve Müslüman olmayan halk sulh ortamı içerisinde din ve yürek hürriyetine sahip bir şekilde imanlarını yerine getirebilir, cami, kilise, sinagog gibi mukaddes yerleri ziyaret edebilir.

Ülke, eğitim açısından bakıldığında cumhuriyetin kuruluşu ile büyük bir atılım göstermiş, okuryazarlık seferberliği ile başlatılan hareket, yaygın eğitim, yeni okullar, çağdaş eğitim ile dünya platformunda yer tutacak bir hal almıştır. Son zamanlarda büyük okuryazar oranı olan Türkiye, 8 senelik temel eğitim, orta öğretim ve yüksek öğretim ile eğitim verir.

Tüm bu özellikleri ile muasır uygarlık düzeyini yakalamış bir ülke olan Türkiye, gelişim hesabına yeni adımlar atmayı sürdürmekte, kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmakta ve her geçen gün dünya gözünde daha ehemmiyetli bir yer kazanmaktadır.
turkiyeharitasi1

Türkiye’nin Tabii Güzellikleri

Türkiye’nin tabii güzellikleri sayıp bitirilemeyecek kadar çoktur. Her bir köşesi cennetin numunesi gibi olan ülkemiz doğal güzellikleriyle turistlerin uğrak yeri oluyor. Bu güzelliklerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Altın beşik düdeni: toros dağlarını yamaçlarında olan bu mağara erişmesi zor olsa a görmeye değer bir yer içerisinde dev sarkıtlar ve yer yer göller bulunur. Tırmanmayı sevenler için kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yerdir.

Kapadokya: 600 sene öncesinde etrafında bulunana dağların püskürttüğü lavlar sayesinde oluşan bir doğal güzelliktir. Vakit içerisinde cevrede yaşan insanların bu lavların içini reyerek oluşturduğu evler vardır. Kapadokya’nın tarihi Hititlerle başlar. Ve Kapadokya ipek yolunun en ehemmiyetli kavşaklarından biridir.

Nilüfer çayı: Bursa’da bulunan ve nilüfer ilçesine ismin veren bu çay 850 metre yükseklikten iki mağaradan çıkar. Nilüfer çayı Bursa’nın su ihtiyacını büyük bir bölümünü karşılar. Evliya çelebi yolcu namesinde bu suyun hiçbir zaman geçit vermediğini yazar.

Karain mağarası: bu mağara Türkiye’nin en büyük mağarasıdır. Yapılan kazılar ve araştırmalar sayesinde içinde insanların yaşamış olduğu öğrenilmiştir. Bu insanların 50.000 yıl önce yaşadığı söylenmektedir.

Ihlara vadisi: Kapadokya ya kakın bir yerde olan 14 kilometre uzunluğunda ki ıhlara vadisi turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Ortasından geçen melendiz çayı vadiye çok farklı bir güzellik katıyor. Mısırlı ve Suriyeli rahipler hayatla olan bağlarını kesmek için ıhlara vadisine geliyorlardı. Bu nedenle ıhlara vadisinde çok sayıda kilise bulunmaktadır.
turkiyeharitasi1

Türkiye’nin doğal güzelliklerini isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Ulubat gölü, insuyu mağarası, altın beşik düdeni, gizli şehir, damla taş mağarası, hasan keyf, nemrut dağı, pokut yaylası, Kaçkar dağları, Ilgaz dağı, Yanartaş, yazılı kanyon, mermili şelalesi.

Ülkemizdeki bu doğal güzellikleri dünyanın başka bir yerinde bulmak olası olmasa gerek.Bunların değerini bilip bu güzelliklere sahip çıkmamazı gerekir.

 Bilgi media & Vikipedi Kompozisyon ve Makale ÖrnekleriEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Türkiyeyi Anlatan Kısa ve Güzel Yazılar admin tarafından 30 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Türkiyeyi Anlatan Kısa ve Güzel Yazılar isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
5 responses to “Türkiyeyi Anlatan Kısa ve Güzel Yazılar”
  1. saime diyor ki:

    bu sayfa harika tüm ödevlerii buradan yapabilirsiniz.)

  2. meriç diyor ki:

    aynen

  3. helin akkaş diyor ki:

    bencede ama bütün ödevlerde burdan yapılmıyo keşke yapılsaydı 😀 <3 :*

Sende Yorum Yaz