---- Sponsorlu Baglantilar ---

Tutumluluk ile ilgili Kısa kompozisyon Örnekleri

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Tutumluluk konusunda kompozisyon örneği ve Tutumluluk ile ilgili Kısa kompozisyon Örneklerini sizlere sunuyoruz. 

------ Sponsorlu Reklamlar -----

İdareli olmak konusunda yazı

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Davranış, parayı, malı ve vakiti yerine göre en iyi şekilde kullanmaktır. Eli sıkılıkla tutumluluğu birbirine karıştırmamak gerekir. İdareli insan, hayati ve mecburi olan ihtiyaçları için para harcamaktan çekinmez. Varyemez veyahut pinti kişiler, yaşaması ve sıhhati için ihtiyaç duyulan olan şeylere dahi para harcamaktan korkar.

kompozisyon
Hasta olduğu vakit dahi doktora gitmez ve ilaca para vermez. Para kazanmak, kazandığı parayı da biriktirmek için gece gündüz çalışır. Bu gibi kimseler varlık içinde fakir yaşarlar. Bunların kendilerine hayrı olmadığı gibi, başkalarına da hiç hayrı olmaz.

Kazancının hepsini harcamayarak, bir bölümünü biriktiren, eşyasını iyi kullanan, vaktini değerlendiren ve sıhhatini savunan insanlara “idareli insan” denir. İdareli insanlar kimseye muhtaç olmazlar. Hem kendilerine hem de ailelerine, vatan ve millete yararlı olurlar.

Tutumun çeşitlerini dört ana bölümde toplayabiliriz: Parada Tutumlu Olmak: Elimize geçen paranın bir bölümünü geleceğimiz için bankada hesap açarak biriktirmekle olur. Malda Tutumlu Olmak: Bize kalan malları har vurup harman savurarak bitirmemek; giydiğimiz, kullandığımız eşyaları temiz olarak ve iyi savunmakla olur. Yediği yemeğin yarısını tabakta bırakan, giysilerini kirleten, ayakkabılarını boyamayan, okul sıralarını çizen, yazı yazan, tebeşirleri boşa harcayan, muslukları, elektrikleri açık bırakanlar tutumlu değildirler.

İnsanlar malda tutumlu olmaya küçük yaşta alıştırılmalıdırlar. Bu bir eğitim işidir. Aile ve okul, çocuğa bu eğitimi kazandırmalıdır. Ters halde yarın büyüdükleri zaman hiç bir şeyin değerini bilmez; mal ve eşya sahibi olmazlar.

Zamanda Tutumlu Olmak: Zamanı iyi değerlendirmek, tembellik etmemekle olur. Zamanı iyi değerlendirip boşa zaman harcamayan insanlar, rahat ve huzurlu bir hayat yaşarlar. Atalarımız “Vakit nakittir” “Vakit  parayı, para da malı kazanır” demişler. Sıhhatte Tutumlu Olmak: Sıhhatimizi tehdit eden şeylerden uzak durmak, vücudu hırpalamamak, hastalıklardan savunmakla olur. Sıhhati yerinde olmayan bir insanın parasının, malının hiç bir değeri yoktur. Kanuni Sultan Süleyman, “Halk içinde saygın bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” diyerek sıhhatin ehemmiyetini çok manalı bir şekilde ifade etmiştir.

Parada, malda vakitte ve sıhhatte idareli olmaya çalışmalıyız. Böylelikle hem kendimize, hem ailemize, hem de milletimize faydalı birer insan oluruz. Bu, hem kendimize hem de yurdumuza karşı bir görevimizdir.

Maviyle Pembe & Vikipedi Kompozisyon AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Tutumluluk ile ilgili Kısa kompozisyon Örnekleri admin tarafından 8 Ocak 2014 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:
Tutumluluk ile ilgili Kısa kompozisyon Örnekleri isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz