---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ultrason Nedir Kısaca

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ultrason Nedir

Günlük hayatta sıklıkla duyduğumuz Ultrason Kavramı İle ilgili olarak Ultrason Nedir Kısaca Ne İşe Yarar – Ultrason Nasıl Yapılır sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Ultrason’ insan kulağının duymayacağı kadar yüksek frekanslı ses dalgalarına verilen isimdir. öteses’ ultrases de bu kavram için verilen isimlerdendir.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Ses’ cisimlerin titreşimi neticesinde alana gelir. X – ray ışınlarının tersine ses elektromanyetik değildir. Ultrases akustik bir dalgadır. (Başka bir söylemle gaz’ sıvı veya katı ortamdaki mekanik bir dalgadır). Sesin iletilebilmesi için bir ortam (madde) gereklidir. Sesin dağılımı bir yerden bir yerden başka bir yere enerji taşınımı şeklindedir. Ses dalgalarının dağılma hızı’ ortamın yoğunluğuna bağlıdır.

ultrason-resimleri

Ses dalgaları 3’e ayrılır.
Infrasound (sesötesi) frekansı 20 hertz veya altındaki sestir.
Duyulabilir ses frekansı 20-20 000 hertz arasında olan duyulabilir sestir.
Ultrases 20 000 hertz üzerinde (2 – 15 MHz) frekansa sahip duyulamayan sestir.

Ultrason Fiziği
Dalga boyu ve hız

Ultrasonik frekanslarda belli bir ortamdaki ses hızı sabit olduğu için Hız = Frekans x Dalga boyu denklemine göre frekans artınca sesin dalga boyu kısalmaktadır. Aradaki ilişki ters orantılı olduğu için yumuşak dokuda ses frekansı 1’5 Mhzden 3 Mhz çıkınca dalga boyu da 1mm den 0’5mm ye düşer. Ses şiddeti Watt / cm2 birimi ile ölçülür. Pratikte ses şiddeti Bel ( ile ölçülür.1B = 10 dB Madde Yoğunluk Ses Hızı (m/s)Hava 0.001 330Kemik 1.85 adale 1.06 1570Yağ 0.93 1480Kan 1.0 1560 utrasonografi aksiseda temeline dayanması hasebiyle röntgen’ tomografi ve manyetik titreşimden farklıdır. Ultrasound değişik akustik yoğunluklu yumuşak doku yapıları arasındaki ara yüzeyleri ayır edebilir. Yansıyan ekoların yoğunluğu akustik ara yüzeye ve ses demetinin çarptığı açıya bağlıdır. Ses demetinin geliş açısı dik açıya ne kadar yakın ise o kadar az ses yansıması olur.

Dik açıdan üç dereceden fazla sapma olması vaziyetinde transduser yansıyan sesi yakalayamamaktadır
Ultrason abdominal uzuvlardan ve yumuşak dokulardan iyi bir şekilde geçerken’ akciğerler ve gastrointestinal sistem gibi hava içeren uzuvlarda da nakledilemezler. Kemikler de ultrasonu geçirmediklerinden’ kemikler çevreninde çevrelenen uzuvlar ultrasound ile incelenemez. Ultarsound dalgasının yoğunluğu absorbsiyon’ refleksiyon ve dağılmayla azalır.

Doku absorbsiyonu ultrasound dalgasının frekansının artmasıyla artar. Ultrason demeti belli akustik özellikli bir dokudan farklı akustik özellikli bir dokuya geçtiği vakit ses demetinin bir bölümü yansır. Refleksiyon açısı çoklukla gelme açısına eşittir. Yansıma ses demetinin dalga boyundan daha büyük ve düz bir düzey gerektirir. Sözgelimi diyafragma’ damar duvarları ve bir hayli uzuvların hudutları bu özellikteki yüzeylerdir.

Maviyle Pembe & Sağlık Terimleri AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Ultrason Nedir Kısaca admin tarafından 12 Aralık 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Ultrason Nedir Kısaca isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz