---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Ünsüz Benzeşmesi (Sertleşmesi) Nedir Örnekleri Var mı ?


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Ünsüz Benzeşmesi ( Ünsüz Sertleşmesi )

Ünsüz Benzeşmesi (Sertleşmesi)  Nedir Örnekleri Var mı ? Kısaca Özet Olarak sizlere bu soruların yanıtlarını vermek istiyoruz.

P , ç , t , k , f , h , s , ş harfleri ile biten bir kelimeye c , d , g harfleri ile başlayan bir ek gelirse , ekin başındaki yumuşak harfler sertleşir . Buna göre; c – ç , d – t , g – k olur .

sorucevaplar
Ünsüz Benzeşmesine Örnekler

* Kebap – cı . . . kebapçı ,
* Yavaş – ca . . . yavaşça ,
* Ayak – cak . . . ayakçak ,
* ayak – da . . . ayakta ,
* yurt – dan . . . yurttan ,
* ses – deş . . . sesteş ,
* yap – dı . . . yaptı ,
* aç – dır . . . açtır ,
* at – gı . . . atkı ,
* seç – gin . . . seçkin ,
* çalış – gan . . . çalışkan ,
* kıs – gaç . . . kıskaç . . .
* kitap – da kitapta . . .

NOT : Bu şart , sayıların rakamla yazılışlarında da geçerlidir . Buna yönelik rakamlar okunur ve okunuşu p , ç , t , k , f , h , s , ş harflerinden biriyle biterse , ekler de sertleşir . Buna uyulmazsa yazım yanlışı yapılmış olur . Örnek : Saat 3’de geldim . ( Hata ) , Saat 3’te geldim ( Dosdoğru )
Özel durumlar [değiştir]

1 . Bir Takım birleşik kelimelerin bu kurala uymadığı görülür : Dikdörtgen , Akciğer . . . 2 . Bir Takım matematik terimlerinin bu kurala uymadığı görülür: Üçgen , beşgen . . 3 . – De , da bağlacı , başlı başına bir kelime olduğu amacıyla p , ç , t , k , f , h , s , ş harfleriyle biten kelimelerden bir sonra gelse dahi sertleşme kuralına uymaz . Zaten de , da bağlacını – d , – d ekinden ayıran en mühim özelliklerden biri de budur . Örnek: Gitsek de olur , gitmesek de . .
Farklı örnekler [değiştir]

Sözcük: Ek: Yazılışı:
Kayık – cı Kayıkçı
Piş – gin Pişkin
Ağaç – dan Ağaçtan
Üç – de Üçte
Simit – ci Simitçi
Çorap – ci Çorapçı
Sabah – cı Sabahçı
Dolap – de Dolapta
Taş – gin Taşkın

Bilgi Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > ünsüz benzeşmesine örneklerünsüz benzeşmesi sertleşmesi örneklerünsüz sertleşmesine örnekler50 tane örnek ünsüz benzesmeşiünsüz sertleşmesi örnekleriünsüz sertleşmesi örnek cümlelerünsüz benzeşmesine örnek kelimelersimitçi nin ünsüz benzeşmesiünsüz benzeşmesi örnekleri tuzaktan mı tuzakdan mıünsüz benzeşmesi örnekleri 50 tane

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Ünsüz Benzeşmesi (Sertleşmesi) Nedir Örnekleri Var mı ? admin tarafından 29 Eylül 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.

Ünsüz Benzeşmesi (Sertleşmesi) Nedir Örnekleri Var mı ? isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Ünsüz Benzeşmesi (Sertleşmesi) Nedir Örnekleri Var mı ?”
  1. ggkkıgtgyuhh diyor ki:

    100 örnek yokmu

Sende Yorum Yaz