---- Sponsorlu Baglantilar ---
-

Uygur Devleti Hakkında Ansiklopedik Bilgi ( Kısaca )


---- Sponsorlu Baglantilar ---

Uygur Medeniyeti ve Tarihçesi, Kuruluş ile yıkılışına dair bilgileri ayrıcaUygur Devleti Hakkında Ansiklopedik Bilgi ( Kısaca ) Özet Olarak Sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

uygur devleti ile Özet Bilgiler

Uygur Devleti oturmuş hayatı benimseyen önce Türk topluluğudur . Budizm ve Maniheizm’i benimsemişlerdir .
Çin’den hemen sonra matbaayı geliştirerek 2. kez kullanılan ve aksiyon dolu harfleri icat ettiler .
840 senesinde Kırgız Türkleri aracılığıyla yıkıldılar .
Budizm ve Maniheizm Uygurların hem bir yapı kapsamında hem bir de savaşçı özelliklerini kaybetmelerinde tesirli olmuştur .
Kırgızlar Uygurları yıkarak Türk yurdunun Moğollar’ın eline geçmesine ne sebeple olmuşlardır . Bu yüzden Türk tarihinde aksi anılmışlardır .

Karluk ve Basmiller’le birleşerek 2 . Göktürk Devletini yıkan UYGURLAR Orhun kısmında UYGUR DEVLETİ’ni kurdular . Kurucuları KUTLUK BİLGE KÜL KAĞAN , merkezleri Ordubalıktır . Bilgili Kül Kağan’dan hemen sonra MOYENÇUR başa geçmiş , onun çağında Müslüman Araplar ile Çinliler aralarında Talas Savaşı yaşandığından , Abbasilere yenilen Çinliler kuvvet kaybına uğramışlardı . BÖGÜ KAĞAN devrinde Uygur Türkleri ile çin aralarında güzel ilişkiler kuruldu ve ticaret iyice gelişti . Bögü Kağan Çine medet için Tibet Seferine ” çıkmaya hüküm verdi . Mani Dininin Özelliği Avlanmayı , et yemeyi ve savaşmayı yasaklayan 1 dindir .

Mani Dininin Uygurlar üzerindeki Etkileri

•Uygurlar Savaşçılıklarını bu ne sebeple kaybetmek zorunda kaldılar .
•Yerleşik hayata geçtiler .
•Yerleşik hayata geçmeleriyle Uygurlar ticaret , bilim , zanaat ve edebiyat buna benzer 1 birçok alanda geliştiler .
UYGUR DEVLETİ’NİN ( ORHUN BÖLGESİ ) YIKILIŞI

840 senesinde 1 diğer Türk kavmi kalan KIRGIZLAR Uygur Devletine son verdiler . Kırgızlar’ın Orhun Bölgesinden kovmalarıyla Uygurlar , Kansu ve Turfan bölgelerine göç etmek zorunda kaldılar .

TURFAN ( DOĞU TÜRKİSTAN ) UYGUR DEVLETİ

Kırgızlar aracılığıyla kovulan Uygurların 1 bölümü Turfan Bölgesi’ne gelerek , burada yepyeni 1 hükümet kurmaya hüküm verdiler ve bunu başardı . Bu devletleri de Moğollar aracılığıyla 1207’de yıkıldı . Uygurlar günümüzde Doğu Türkistan diye anılan bu alanda Çin’e bağımlı özerk 1 hükümet olarak yaşamaktadır .

turkbayraklari

UYGURLARLA İLGİLİ DİĞER ÖNEMLİ HUSUSLAR

Uygurlar 18 harfli Uygur Alfabesini hazırladılar . Cengiz Han’ın egemenliğine girmelerine nazaran medeniyette geliştiklerinden Moğollar’ı hükümet teşkilatı , ticaret , bilim , zanaat , alfabe buna benzer konularda etkilediler . Uygurlar Oturmuş hayata geçtiğimiz önce Türk topluluğu olarak bilinmektedir .

Bilgi Media & Genel Kültür ve Türk Tarihi Ansiklopedisi

Diğer Konu Linkleri > uygur devleti hakkında kısa bilgiuygur devleti maddeler halindeuygur devleti hakkında bilgiuygur devletiuygurlar hakkında kısa bilgiuygur devleti hakkında bilgi vikipediuygur devleti vikipediuygur devletinin tarihçesi ozetuygur devleti ile ilgili kısa bilgiuygur devleti kısaca

Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Uygur Devleti Hakkında Ansiklopedik Bilgi ( Kısaca ) admin tarafından 3 Kasım 2013 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:
Uygur Devleti Hakkında Ansiklopedik Bilgi ( Kısaca ) isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz