---- Sponsorlu Baglantilar ---

Uygur Devleti Hakkında Ansiklopedik Bilgi ( Kısaca )

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Uygur Medeniyeti ve Tarihçesi, Kuruluş ile yıkılışına dair bilgileri ayrıcaUygur Devleti Hakkında Ansiklopedik Bilgi ( Kısaca ) Özet Olarak Sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

uygur devleti ile Özet Bilgiler

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Uygur Devleti oturmuş hayatı benimseyen önce Türk topluluğudur . Budizm ve Maniheizm’i benimsemişlerdir .
Çin’den hemen sonra matbaayı geliştirerek 2. kez kullanılan ve aksiyon dolu harfleri icat ettiler .
840 senesinde Kırgız Türkleri aracılığıyla yıkıldılar .
Budizm ve Maniheizm Uygurların hem bir yapı kapsamında hem bir de savaşçı özelliklerini kaybetmelerinde tesirli olmuştur .
Kırgızlar Uygurları yıkarak Türk yurdunun Moğollar’ın eline geçmesine ne sebeple olmuşlardır . Bu yüzden Türk tarihinde aksi anılmışlardır .

Karluk ve Basmiller’le birleşerek 2 . Göktürk Devletini yıkan UYGURLAR Orhun kısmında UYGUR DEVLETİ’ni kurdular . Kurucuları KUTLUK BİLGE KÜL KAĞAN , merkezleri Ordubalıktır . Bilgili Kül Kağan’dan hemen sonra MOYENÇUR başa geçmiş , onun çağında Müslüman Araplar ile Çinliler aralarında Talas Savaşı yaşandığından , Abbasilere yenilen Çinliler kuvvet kaybına uğramışlardı . BÖGÜ KAĞAN devrinde Uygur Türkleri ile çin aralarında güzel ilişkiler kuruldu ve ticaret iyice gelişti . Bögü Kağan Çine medet için Tibet Seferine ” çıkmaya hüküm verdi . Mani Dininin Özelliği Avlanmayı , et yemeyi ve savaşmayı yasaklayan 1 dindir .

Mani Dininin Uygurlar üzerindeki Etkileri

•Uygurlar Savaşçılıklarını bu ne sebeple kaybetmek zorunda kaldılar .
•Yerleşik hayata geçtiler .
•Yerleşik hayata geçmeleriyle Uygurlar ticaret , bilim , zanaat ve edebiyat buna benzer 1 birçok alanda geliştiler .
UYGUR DEVLETİ’NİN ( ORHUN BÖLGESİ ) YIKILIŞI

840 senesinde 1 diğer Türk kavmi kalan KIRGIZLAR Uygur Devletine son verdiler . Kırgızlar’ın Orhun Bölgesinden kovmalarıyla Uygurlar , Kansu ve Turfan bölgelerine göç etmek zorunda kaldılar .

TURFAN ( DOĞU TÜRKİSTAN ) UYGUR DEVLETİ

Kırgızlar aracılığıyla kovulan Uygurların 1 bölümü Turfan Bölgesi’ne gelerek , burada yepyeni 1 hükümet kurmaya hüküm verdiler ve bunu başardı . Bu devletleri de Moğollar aracılığıyla 1207’de yıkıldı . Uygurlar günümüzde Doğu Türkistan diye anılan bu alanda Çin’e bağımlı özerk 1 hükümet olarak yaşamaktadır .

turkbayraklari

UYGURLARLA İLGİLİ DİĞER ÖNEMLİ HUSUSLAR

Uygurlar 18 harfli Uygur Alfabesini hazırladılar . Cengiz Han’ın egemenliğine girmelerine nazaran medeniyette geliştiklerinden Moğollar’ı hükümet teşkilatı , ticaret , bilim , zanaat , alfabe buna benzer konularda etkilediler . Uygurlar Oturmuş hayata geçtiğimiz önce Türk topluluğu olarak bilinmektedir .

Bilgi Media & Genel Kültür ve Türk Tarihi AnsiklopedisiEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Uygur Devleti Hakkında Ansiklopedik Bilgi ( Kısaca ) admin tarafından 3 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:
Uygur Devleti Hakkında Ansiklopedik Bilgi ( Kısaca ) isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz