---- Sponsorlu Baglantilar ---

Yeşilay Haftası ile ilgili Yazı, Kompozisyon ve Makaleler

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Yeşilay Haftası ile ilgili Yazı, Kompozisyon ve Denemeleri ile Makaleler Hakkında Bilgiler kısaca özet olarak burada.

Yeşilay Haftası Konusunda Genel Bilgi

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Günümüzde Alkol ve Madde Bağımlılığının iyice artmaya başladığı ülkemizde bu zararlı alışkanlıklardan vatandaşlarımızı korumak, gençleri bu zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak için yapılması gerekenleri yapmak için kurulmuş olan bir oluşumun ismidir Yeşil Ay. Her 1 ve 7 Mart Tarihleri arasında Yeşil Ay haftasını kutlarken bu haftanın önemini anlamalı bu kurumun insanlığa kattıklarını farkederek toplumsal bir bilinç ile alkol ve bağımlılık yapan diğer maddelerden uzak durmalıyız.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

yesilayresimleri

Yurdumuzda Alkollü İçecekler ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil mananındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay ismini aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında içkili içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, ferde zararları anlatılır.
Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. İçkili içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. İçkili içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına kapı aralarlar.İçkili içkiler, uyuşturucular insanda giderek alışkanlık yaratır. İçki almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Etraflarını rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.
Uyuşturucu ve içkili içkiler sıhhate da zararlıdır. Vücudumuzda ehemmiyetli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi uzuvlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve içkili içkilerdir.
Sigara : Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere kapı aralar. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de kapı araladığı ileri sürülüyor.
Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır mapus cezaları uygulanır.
Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla kimi uyuşturucu maddelerin hükümet belirli şartlarla müsaade eder.
Topluma, aileye, ferde zarar veren olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği’nin sembolü; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay isimli aylık bir mecmua yayınlıyor. Bu mecmua düzenli olarak içkili içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sıhhate olan zararlarıyla alakalı yayın yapıyor.
Yeşilay Haftası süresince öğrendiklerimizi hayat boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve içkili içkilerden uzak duralım.

Daha Güçlü Bir Toplum ve Aile Yapısı İçin , Daha Sağlıklı Bireyler İçin Lütfen Bağımlılık Yapan Maddelerden Uzak Duralım. 

Serdar YILDIRIMEditorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Yeşilay Haftası ile ilgili Yazı, Kompozisyon ve Makaleler admin tarafından 22 Kasım 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Yeşilay Haftası ile ilgili Yazı, Kompozisyon ve Makaleler isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz